Araç Değer Kaybı ve Hesaplama

Araç Değer Kaybı ve Hesaplama

Çok Değerli Takipçilerimiz Merhabalar,

Araç Değer Kaybı ve Hesaplama kriterler ile ilgili bu hafta Türkiye’de bir çok araç sahibini ilgilendiren önemli bir konuya değinmek istiyoruz. 

Türkiye dünya üzrinde araç sayısı ve kullanımında ilk 10 içerinde yer almaktadır.Ne yazık ki Türkiyede heryıl ortalama 2 yada daha fazla aracın karıştığı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmektedir. Kaza oranlarının azalması ancak bilinçli sürücüler ile mevcut olacaktır. Ancak kaza sonrası araçlardaki değer azalması yada revaçta olan ismiyle ara değer kaybı tahsil edilebilir bir tazminattır.

Yargıtay kararı gereği değer kaybı da gerçek hasar kabul edilmiş ve trafik kazasında kusurlu olan aracın kaza başı ve araç başı maddi limitleri dahilinde trafik sigortasından tahsil edilebilmektedir. Tabi tahsil edilebilmektedir diye özellikle belirtiyoruz ki ödenmektedir ile karıştırılmasın. Ne yazıkki sigorta şirketleri mevzut ve içtihatlar gereği yapılması gereken ödemeleri yapmamaktadırlar.

Yakın bir zamanda Anayasa Mahkemesi değer kaybı başvuru ve hesaplama kriterlerinden önemli bir değişikliğe sebep olan GENEL ŞARTLAR 90 ve 92 madde de iptale gitmiştir. Bu nedemek oluyor? Şöyle ki; artık değer kaybı hesaplamalarında sac aksam şartı, kilometre sınırlaması gibi kriterler ortadan kalkmış oluyor. Araç değer kayıpları BORÇLAR KANUNA göre hesaplanacak demek oluyor. Daha da özetle artık REEL DEĞER KAYBI devri başlamış oluyor. Aracınızın kazandan önceki değeri ile kaza sonrasında satılabilecek değeri arasındaki farkın tanzimine gidilecek demek oluyor.

Daha da önemlisi iki yıl içerisinde genel şartlara göre değer kaybı başvurusu yapamayanlar değer kaybı başvurusu yapabilecek demek oluyor. Biz üzerimize düşen bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirdik. Sıra vatandaşta. Hakların aranmasında…

Herkese kazasız belasız günler dileriz.

Araç Değer Kaybı Başvuru ve Davaları yazımız için tıklayın

Araç Değer Kaybı Başvuru ve Davaları

ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURU VE DAVALARI İÇİN ANAYASA MAHKESİMESİNDEN ARAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRECEK KARAR.

Bilindiği üzere ülkemizde araç değer kayıpları Karayolları Trafik Kanun’nun 90 ve 92. Maddelerinde yer alan Genel Şartlara göre hesaplanmaktaydı. Genel Şartlar gereğince hazırlanan ve kullanılan değer kaybı formüllerinde kilometre ve parça sınırlamaları olduğundan araç sahipleri kaza sonrasında bu kriterlerin dışında kaldığında araçları piyasada değer kaybına uğrasa bile formül gereği değer kaybı alamıyor yada tam hakkını temin edemiyordu.

Anayasa Mahkemesi 90 ve 92. Maddelerdeki Genel Şartlar ifadesini iptal etmesiyle artık aracınzın değer kaybı kaza öncesi değer ve kaza sonrası değeri arasındaki farka göre (Borçlar Kanunu Hükümleri) hesaplancaktır.

Özel Yakın İlgi Alanı Kitleleri

Özel yakın ilgi alanı kitleleri, reklam vermek isteyen işletmelere sunduğu hizmetler ve ürünleri ile ilgili daha özelleştirilmiş kitleler sunar. Örnek vermek gerekirse

Elektronik ürün satan bir mağazanın Teknoloji Düşkünü yakın ilgi alanı kitlesi yerine Ses Tutkunları kitlesi ile etkileşime geçebilir.

Aşağıdaki örnek https://support.google.com/google-ads/answer/2497941?hl=tr bağlantısından alınmıştır.

Koşu ayakkabıları satan bir firma, Sporseverler yakın ilgi alanı kitlesi yerine Tutkulu Maraton Koşucularına ulaşmak isteyebilir. Ayakkabı firması, özel yakın ilgi alanı kitlelerini kullanarak bu kitleyi aşağıdaki yöntemlerle tanımlayabilir:

“San Francisco 5 km koşusu”, “triatlon sporcusu” veya “uzun mesafe koşucusu” gibi ilgi alanları girerek

Koşu, antrenman takvimleri, maraton için uygun beslenme ve maratona dair diğer konularla ilgili içeriklerin bulunduğu web sitelerinin URL’lerini kullanarak

Tutkulu Maraton Koşucularının ilgilenebileceği spor salonları, spor mağazaları ve doğal ürünler satan süpermarketler gibi yerleri girerek

Tutkulu Maraton Koşucularının ilgilenebileceği, Google Fit gibi Sağlık ve Fitness kategorisinde yer alan uygulamaları girerek

Şimdi hedef kitlenizi harekete geçirin!